«... kui üks liige kannatab, siis kannatavad teisedki liikmed ühes temaga, ja kui üht liiget austatakse, siis teisedki liikmed rõõmustavad ühes temaga.»
See on ülevaade sündmustest, mis üksteise järel rajasid Märtrite Hääle misjoni.

Enne aastat 1937 - Ühes Rumeenia mägikülas elas vana jumalakartlik puusepp. Ta armastas juute ja soovis üle kõige, et enne tema surma saaks ta võita ühe juudi Kristusele. Aga tema külas ei olnud juute. Ta oli haige ja liige nõrk, et minna otsima juuti, kellele tunnistada Kristusest. Imelisel viisil vastas Jumal tema palvele.

1937 - Ilma ühegi välise põhjuseta jõuavad noor juudi mees ja naine (Richard ja Sabina Wurmbrand) sellesse külla. Mitme tunni jooksul palvetab vana puusepp nende kahe eest ja otsib viisi, kuidas juhtida neid Lunastajani. Viimase püüdena tuua noort abielupaari pöördumisele, annab ta neile Uue Testamendi.

1938 - Armastus võidab - Richard ja Sabina Wurmbrand pühendavad oma elud Jeesusele Kristusele ja Tema teenimisele.

1941 - Rumeenia toetab Saksamaad sõjas Nõukogude Liidu vastu. Richard Wurmbrand, nüüd juba pastorina, töötab evangelistina ja peagi õpivad Wurmbrandid tundma, mida tähendab kannatada Kristuse pärast. Fašistliku terrori ajal arreteeritakse ja pekstakse neid korduvalt. Kogu Sabina Wurmbrandi perekond hukatakse juutide massimõrvades.

1944 - Rumeenias tulevad võimule kommunistid ja miljon «kutsutud» Nõukogude Liidu sõdurit sisenevad Rumeeniasse. Pastor Wurmbrand on hõivatud tegevusega kahel rindel - oma kaasmaalaste ja Vene sõdurite seas.

1945 - Richard ja Sabina Wurmbrand võtavad osa «Kultuste Kongressist», mille korraldas Rumeenia kommunistlik valitsus. Kui paljud religioossed juhid vannuvad truudust uuele reþiimile, ütleb Sabina Wurmbrand oma mehele, et see «pühiks teotuse Jeesuse palgelt.» Richard, teades sellise teo tagajärgi, ütleb oma naisele, et kui ta esitaks kongressile väljakutse, siis ei oleks ta naisel enam meest. Sabina vastab vaid: «Argpüksi ma endale meheks ei tahakski.» Kui pastor astub poodiumile, arvavad kõik delegaadid, et ka tema kiidab heaks uue valitsuse, aga nende üllatuseks ütleb Richard 4000-le delegaadile, et nende kohus kristlastena on austada vaid Jumalat ja Kristust.

1946 - Pastor Wurmbrand juhib põrandaalust kirikut, et innustada usklikke jätkama misjonitegevust Nõukogude sõdurite seas. Ta usub, et Jumal on saatnud venelased Rumeeniasse selleks, et nad võiksid saada päästetud. Ähvarduste ja ohtude keskel kirik kasvab.

1947 - Richard organiseerib kristlaste rühmituse, kes toimetavad evangeeliume Venemaale. 30. detsembril kuulutatakse välja Rumeenia Rahvavabariik.

1948 - Pühapäeva hommikul, 29. veebruaril, asub pastor Wurmbrand teele kiriku suunas. Ta ei jõua kirikusse. Väike grupp salapolitseinikke koos kuberneriga röövivad Richardi ja viivad ta oma peakorterisse. Ta pannakse üksikkongi ja nimetatakse «Vangiks number 1».

1950 - Olles teadlikud Sabina tööst põrandaaluses kirikus, kommunistid arreteerivad ta ja määravad ta sunnitööle Doonau kanalile. Tema 9-aastane poeg Mihai jääb orvuks.

1953 - Sabina Wurmbrand vabastatakse vanglast ja jätkab oma tööd põrandaaluses kirikus. Talle öeldakse, et ta abikaasa on vanglas surnud.

1956 - Suure amnestia käigus vabastatakse Richard Wurmbrand peale kaheksa ja poole aastast vangistust. Ta on kogenud kohutavaid piinu ja tal ei lubata enam jutlustada. Peale vabanemist jätkab Richard Wurmbrand kohe oma tööd põrandaaluses kirikus.

1959 - Üks põrandaaluse kiriku töötajatest annab ta võimudele välja ja ta arreteeritakse uuesti ning mõistetakse 25 aastaks vangi.

1964 - Pastor Wurmbrand vabastatakse vanglast uue üldise amnestia ajal ja ta jätkab tööd. Rev. W. Stuart Harris ja Rev. John Moseley külastavad Wurmbrande Bukarestis. Järgmisel päeval kohtuvad nad Bukaresti pargis ja Wurmbrandidele antakse piibleid ja muud varustust. See on Wurmbrandide esimene kontakt välismisjonäridega peale arreteerimisi.

1965 - Wurmbrandide perekond ostetakse Rumeeniast 10 000 dollari eest vabaks ja kommunistlik salapolitsei hoiatab Richardi, et ta hoiaks oma suu kinni. Wurmbrandid lähevad Skandinaaviasse, Inglismaale ja sealt Ameerika Ühendriikidesse. Maikuus tunnistab Richard Wurmbrand Washingtonis Senati Sisejulgeoleku Alamkomitee ees, võtab end vööni paljaks ja näitab 18 sügavat armi piinadest oma ihul. Tema lugu levib kiiresti Ameerika Ühendriikides ja kogu maailmas.

1966 - Richard ja Sabina alustavad oma rahvusvahelist reisi, kus nad avalikustavad jõledusi, mida tehakse nende vendade ja õdede vastu kommunistlikes maades. Pastor Wurmbrandile öeldakse, et Rumeenia salapolitsei plaanib teda mõrvata. Aga pastorit ei suudeta panna vaikima. Ta jätkab oma reisi ja saab kuulsaks «Põrandaaluse kiriku hääle» ja «Raudse eesriide Paulusena».

1967 - Soovides teenida oma tagakiusatud perekonda suuremal viisil, alustavad Wurmbrandid ametlikult sellele pühendunud teenistuse. Aprillis luuakse kristlik misjon «Jeesus kommunistlikku maailma», mis hiljem nimetatakse ümber «Märtrite Hääleks.» Antakse välja pastor Wurmbrandi tunnistust kirjeldav raamat «Piinatud Kristuse pärast». Oktoobris ilmub esimene Märtrite Hääle infoleht.

1969 - Soov aidata tagakiusatud kirikut levib kiiresti - kristlased tulevad Richardi juurde, jätavad maha oma ilmalikud karjäärid ja ärid, et teha tööd Märtrite Hääle heaks. Avatakse Märtrite Hääle kontorid Saksamaal, šveitsis, Hollandis, Inglismaal, Austraalias, Uus-Meremaal ja Lõuna-Aafrika Vabariigis. Järgmiste aastate jooksul alustavad peagi tööd ka Märtrite Hääle misjonid Kanadas, Indias, Rootsis, Soomes, Itaalias, Portugalis ja paljudes teistes maades.

1970 - 1980ndate keskpaik - Märtrite Hääle töö areneb viies peamises suunas: 1. varustada tagakiusatud kristlasi piiblite, kirjanduse ja raadiosaadetega nende omas keeles; 2. anda abi kristlike märtrite perekondadele; 3. viia läbi julgustusprojekte, et aidata usklikel üles ehitada oma elusid ja tunnistusi maades, mis on kannatanud rõhumise all; 4. võita Kristusele need, kes on evangeeliumile vastu; 5. informeerida maailma jõledustest, mis on tehtud kristlaste vastu ja tagakiusatute usust ja vaprusest. Tööd viiakse läbi rohkem kui 80 riigis.

1987 - Nõukogude Liidus algavad reformid.

1989 - 9. novembril langeb Berliini müür.

1990 - Rumeenia piirid on vaid mõned päevad olnud avatud, kui Märtrite Hääle töötajad saadavad suure abisaadetise Rumeeniasse ja ka teistesse vast-vabastatud maadesse. Richard ja Sabina Wurmbrand külastavad oma kodumaad Rumeeniat peale 25 aastat pagendust. Neid tervitavad sajad sõbrad ja endised vangid. Richard on nõutud kirikutes ja ta jutlustab ka televisioonis. Tal on kahju Ceausescude hukkamisest ja kuulutab armastuse ja andeksandmise sõnumit. Bukarestis avatakse kristlik trükikoda ja raamatupood. Linna ametnikud pakuvad laohooneks saali Ceausescu lossi all, sama paika, kus Richard Wurmbrandi vangis oli hoitud.

1991 - Tšerkassõs, Ukrainas, avatakse ametlikult Märtrite Hääle misjon, millest saab Ukraina üks kõige laiemalt levinud kristlik väljaanne. Kümned tonnid kirjandust saadetakse Siberisse. 26. detsembril lakkab olemast Nõukogude Liit. Märtrite Hääle tegevus laieneb Saudi Araabias, Kuubas, Tiibetis ja Vietnamis.

1992 - Albaania kommunistlik valitsus kaotab võimu ja nii saab olematuks «kõige ateistlikum maa». 15. septembril avab Märtrite Hääl raamatupoe Moskvas, üle miljoni värvilise Uue Testamendi saadetakse Albaania, Rumeenia, Moldaavia ja Venemaa lastele. Tuhanded kasutatud piiblid ja kristlikud raamatud saadetakse Põhja-Nigeeriasse, kus islami äärmuslased on hävitanud sadu kirikuid.

1993 - Richard Wurmbrand juhib emotsionaalset palvet Enver Hoxha lossis vabanenud Albaanias. Tiranas pühendatakse Issandale kohvik ja kristlik raamatupood «Stefanose keskus». Kaks Vietnami pastorit vabastatakse vangistusest peale seda, kui Märtrite Hääl oli korraldanud ülemaailmse kristlaste palve ning oli maailma kristlasi sellest informeerinud. Uued väljakutsed tõusevad, sest abi vajavad Peruu mägialade terroristide poolt tapetud märtrite pered. Samuti teenitakse ka vangistatud terroristide seas ja paljud tulevad Kristuse juurde. Jätkuvas püüdluses jõuda Põhja-Koreasse, saadetakse üle riigipiiri 80 000 piibli kirjakohtadega õhupalli.

1994-1995 - Richard ja Sabina Wurmbrand avavad Agape lastekodu Rumeenias, kus Rumeenia orvud ja tänavalapsed leiavad armastust, hoolt ja Jeesuse Kristuse päästvat tundmist. Lastekodu on meenutuseks nende kannatusest, kes on nende ees läinud. Richard ütleb lastekodu avamistseremoonial, et Agape lastekodu sai ehitatud «märtrite pisaratega.» Märtrite Hääl aitab tagakiusatud kristlasi paljudes maades - Venemaale saadetakse 100 000 talvemantlit, Märtrite Hääl trükib esimesena maailmas piibleid vietnami keeles. Märtrite Hääle abistav käsi jõuab Pakistani kristlasteni.

1996 - Märtrite Häälel arenevad välja uued võimalused teenida kristlasi kommunistlikus Laoses ja islami-võimu all olevas Sudaanis. Luuakse fond «Piiblid orjastatud rahvastele,» mille abiga saadetakse piibleid suletud maadesse. Avanevad võimalused edastada evangeelseid raadiosaateid Lähis-ida maades.

1997 - Misjoni tegevuse laienemisega kasvavad ka väljakutsed - Hiina, Põhja-Korea, Vietnam, Laos, Kuubat ning islami kantsid nagu Sudaan, Saudi Araabia, Pakistan ja paljud teised maad, kus šaria seaduse kohaselt võib islamist pöördumine tähendada inimese jaoks «surmaotsust.»

1999 - Soome organisatsioon «Märtrikiriku sõbrad» andis oma igaaastase Pro Fide (usu eest) autasu Richard ja Sabina Wurmbrandile, mis anti neile üle 2000. aasta jaanuarikuu keskel nende kodus Californias. «Märtrikiriku sõprade» esimees Johan Candelin ütles: "Kui kirjutataks 20. sajandi tagakiusatud kiriku ajalugu, omaksid Richard ja Sabina Wurmbrand selles raamatus väga auväärset kohta. Nende 64 aastase abielu jooksul on nad olnud suureks õnnistuseks tagakiusatud kristlastele kõikjal läbi nende rajatud rahvusvaheliste organisatsioonide. Oma raamatutega on Richard Wurmbrand informeerinud maailma kristlaste tagakiusust.

[   t a g a s i   ]

e-post: Alar.Kilp@postimees.ee     Copyright © by Alar Kilp 2000 AD